Suomi-Saksa Yhdistysten Liitto

SSYL Järjestönä

Suomi-Saksa Yhdistysten liitto ry (SSYL) edistää Saksan kielen ja kulttuurin tunnettuutta Suomessa sekä suomalais-saksalaisia suhteita. Liitolla on 28 jäsenyhdistystä eripuolella Suomea. Näissä on noin 2000 jäsentä.

SSYL:n tehtävä on sen jäsenyhdistysten toiminnan tukeminen. Liitto

  • koordinoi oppilasvaihtoa Suomesta Saksaan ja Saksasta Suomeen yhdessä Deutsch-Finnische Gesellschaftin (DFG) kanssa.
  • välittää saksalaista kulttuuriohjelmaa jäsenyhdistyksilleen ja osallistuu sen rahoitukseen.
  • julkaisee neljä kertaa vuodessa ilmestyvää Silta-Brücke -lehteä.
  • ylläpitää jäsenyhdistystensä jäsenrekisterejä ja hoitaa jäsenmaksulaskutuksen.

SSYL toimii Saksalaisen kirjaston tiloissa Helsingissä. Sillä on yksi palkattu työntekijä, toiminnanjohtaja. Liiton tärkeimmät tulonlähteet ovat jäsenmaksut (noin 16 500 €/v) sekä Opetus- ja kulttuuriministeriön avustus (noin 30 000 €/v). Lisäksi se saa avustusta Opetushallitukselta sekä Aue-säätiöltä oppilasvaihdon järjestämiseen.

Hallitus

SSYL:n toimintaa valvoo hallitus.

Vuonna 2017 hallituksen kokoonpano on

  • Luise Liefländer-Leskinen, puheenjohtaja (Savonlinna)
    lieflanderleskinen@gmail.com
  • Marja-Liisa Hentilä, varapuheenjohtaja (Helsinki)
    marjaliisa.hentila@tyark.fi
  • Gottfried Effe, varapuheenjohtaja (Oulu)
    gottfried.effe@gmail.com
  • Kirsi Aaltonen-Kiianmies, hallituksen jäsen (Tampere)
    kirsi.aaltonen-kiianmies@uta.fi
  • Riikka Ala-Sankila, hallituksen jäsen (Seinäjoki)
    riikka.ala-sankila@seamk.fi
  • Maiju Boenisch, hallituksen jäsen (Loimaa)
    mama-boe@hotmail.com
  • Eero Pajula, hallituksen jäsen (Rovaniemi)
    epajula@nettilinja.fi
  • Jouko Pasi, hallituksen jäsen (Kouvola)
    jouko@joukopasi.fi
  • Tuija Särkkä-Wirth, hallituksen jäsen (Mikkeli)
    tuija.sarkka-wirth@elisanet.fi
  • Anne Vanhala, hallituksen jäsen (Lahti)
    avanhala3@gmail.com
  • Alexandra Dziwis, hallituksen varajäsen (Turku)
  • Hannu Salonoja, hallituksen varajäsen (Pori)
  • Soile Sulkio, hallituksen varajäsen (Valkeakoski)

Katso SSYL:n jäsenyhdistysten yhteystiedot kohdasta Jäsenyys ja jäsenyhdistykset